Łotwa winieta

Winiety elektroniczne do Łotwy

Rodzaj pojazdu:Osobowy do 3,5t

Rodzaj pojazdu:Ciężarowy 3,5 ≥ 12t

Rodzaj pojazdu:Ciężarowy ≥ 12t ≤ 3 osie

Rodzaj pojazdu:Cieżarowy ≥ 12t ≥ 4 osie
Winieta na autostrady - Łotwa
Za przejazd autostradą na Łotwie pobierana jest opłata elektroniczna. Obowiązek zakupu ważnej winiety elektronicznej na drogach płatnych w Łotwie dotyczy wszystkich pojazdów silnikowych masie całkowitej od 3001 kg. Pojazdy o masie powyżej 3,5 ton zostały podzielone na kategorie cen, w zależności od ilości osi i według klasy emisji spalin EURO. Mozesz dokonać rejestracji elektronicznej tutaj. Na podstawie rejestracji otrzymasz potwierdzenie SMS i emailem, które upoważnia do wjazdu na autostradę.

Czy na Łotwie potrzebna jest winieta?
Żadnych opłat za korzystania z łotewskich autostrad nie muszą ponosić właściciele samochodów o masie do 3 ton. W przypadku cięższych pojazdów należy wykupić winietę.

Dlaczego potrzebna mi jest cyfrowa winieta na Łotwę?
Wszystkie pojazdy powyżej 3 ton poruszające się po łotewskich drogach krajowych muszą posiadać elektroniczną winietę. Jedynie motocykle i samochody osobowe do 3 ton są zwolnione z tego wymogu. Samochody kempingowe powyżej 3 ton są opodatkowane jak samochody osobowe, niezależnie od ich masy całkowitej. Podlegają zawsze kategorii do 3,5 ton! W przypadku przyczep należy  je zsumować z pojazdem ciągnącym, Jeśli Twój pojazd jest samochodem osobowym (klasa pojazdu A), należy zsumować masy DMC, i zakupić winietę z zakresu tonażu, czyli jak mamy samochód osobowy do 3,5 t i przyczepa do 2 t, to należy zakupić winietę w zakresie 3,5 - 7 t. Jeśli Twój pojazd jest pojazdem użytkowym (klasa pojazdu B-F), musisz dokupić winietę na tablicę rejestracyjną pojazdu, biorąc pod uwagę całkowitą dopuszczalną masę pojazdu i przyczepy. 

Obowiązek winiety w Łotwie
W celu pokrycia kosztów utrzymania autostrad i dróg ekspresowych w Łotwie obowiązkowe jest posiadanie winiety łotewskiej. Od kilku lat winieta w Łotwie jest dostępna cyfrowo, czyli jest to winieta elektroniczna łotewska,  nie ma już winiet samoprzylepnych łotewskich.
Winieta elektroniczna łotewska jest obowiązkowym dowodem na drogi krajowe w Łotwie, który należy zakupić i zarejestrować na tablicach rejestracyjnych samochodów osobowych i kamperów powyżej 3 ton i ciężarówek, a także autobusów udających się na Łotwę.
Winietę cyfrową możesz uzyskać u nas we wszystkich dostępnych okresach ważności. E-winietę na Łotwę możesz kupić jako winietę 1-dniową, 7-dniową, 30-dniową lub 12-miesięczną. Proces zamawiania jest prosty i intuicyjny, dzięki czemu bez problemu zarejestrujesz online odpowiednią winietę elektroniczną na Łotwę dla Twojej tablicy rejestracyjnej.

Gdzie kupić winiety Łotwa?
Winiety można wykupić tylko przez Internet, online własnie na tej stronie, bez logowania, bez wprowadzania dodatkowych danych przy użyciu karty płatniczej lub innej alternatywnej metody płatności. Dostępne są winiety dzienne, miesięczne i roczne.

Czy na Łotwie są płatne autostrady?
Sieć dróg na Łotwie jest dobrze rozwinięta. Korzystanie z autostrad dla pojazdów powyżej 3 ton wymaga zakupu winiety elektronicznej.

Jaka jest kara za brak winiety na Łotwie?
Gdy kierowca nie wykupi winiety na Łotwę może zapłacic mandat w wysokosci od 120 EUR do 2000 EUR.

Przepisy drogowe na Łotwie
  • Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 110 km/h na autostradzie.
  • Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok. 
  • Zapinanie pasów przez wszystkich pasażerów.
  • Używanie zestawu głośnomówiącego w razie korzystania z telefonu przez kierowcę.
  • Do wyposażenia obowiązkowego samochodu zaliczają się: apteczka, kamizelki odblaskowe, 2 trójkąty ostrzegawcze i gaśnica.
  • W okresie od 1 grudnia do 1 marca obowiązuje nakaz jazdy na oponach zimowych. 
  • Od 1 października do 30 kwietnia dozwolone jest używanie opon z kolcami na drogach pokrytych warstwą śniegu lub lodu.
  • Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila dla doświadczonych kierowców i 0,2 promila dla osób posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata.